Liczba lokali mieszkalnych w Polsce przekroczyła 16 mln. Jest to więc wielkościowo niezwykle istotna grupa nieruchomości, odznaczająca się jednak dużym zróżnicowaniem. Wciąż liczna grupa mieszkań w blokach z tzw. ,,wielkiej płyty” stopniowo ustępuje miejsca lokalom mieszkalnym zlokalizowanym w nowoczesnych apartamentowcach, czy też gustownie odrestaurowanych lofta’ch, jednak jest to proces który będziemy obserwować jeszcze przez wiele lat.
Jak kształtują się aktualne wartości w każdym z rodzajów lokali mieszkalnych, czy aktualnie warto trochę dopłacić do nieco większego mieszkania, czy może rozważacie Państwo sprzedaż posiadanej nieruchomości i przeprowadzkę do nowoczesnego lokum ? Warto o radę zapytać specjalistę z dziedziny wyceny nieruchomości mieszkalnych.

Wartość mieszkań zależy od wielu czynników, między innymi od:
- Lokalizacji- jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wartość mieszkań. Mieszkania zlokalizowane w centrum miasta i obszarach śródmiejskich mają większą wartość niż te położone na obrzeżach lub w mniej atrakcyjnych dzielnicach.
- Standardu wykończenia i rodzaju zastosowanych materiałów- mieszkania wykończone z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów, wyposażone w wysokiej klasy armaturę, o przemyślanym projekcie zagospodarowania wnętrz osiagają zwykle największe wartości na rynku.
- Stanu technicznego budynku- mieszkania zlokalizowane w nowoczesnych lub niedawno wyremontowanych budynkach cieszą się największym zainteresowaniem, więc są zazwyczaj droższe niż starsze, wymagające remontu nieruchomości.
- Roku budowy- nowsze nieruchomości osiągają zwykle większe wartości niż starsze, chociaż nie jest to regułą, szczególnie dla obiektów odznaczających się walorami historycznymi.
- Metrażu- większe mieszkania są zwykle droższe niż mniejsze, ale cena za metr kwadratowy może być niższa, dlatego warto dobrze przemyśleć wielkość naszego przyszłego mieszkania pod kątem planów średnio i długookresowych.
- Pozostałych, czasami specyficznych i indywidualnych czynników wpływających na wartość konkretnego lokalu mieszkalnego.

Podsumowując, wycena mieszkań jest procesem złożonym i wymaga wiedzy oraz doświadczenia w branży nieruchomości. Oprócz wyżej wymienionych czynników, warto wziąć pod uwagę wiele innych aspektów, takich jak otoczenie bliższe i dalsze nieruchomości, stopień zurbanizowania terenu objawiający się chociażby w dostępności usług dla mieszkańców, które zaspokoją ich potrzeby (handel, szkolnictwo, opieka medyczna, tereny rekreacyjne i transport publiczny).
Rzetelna wycena mieszkania to kluczowy element podczas jego sprzedaży, kupna czy ubiegania się o kredyt.
Istnieją różne podejścia, metody i techniki wyceny nieruchomości, dlatego czynności szacowania wartości nieruchomości warto powierzyć do wykonania specjaliście w tej dziedzinie. Każda z dostępnych metod ma swoje zalety, ale również ograniczenia, dlatego rzetelna wycena nieruchomości w niektórych sytuacjach wymaga zweryfikowania otrzymanej wartości (np. poprzez zastosowaniem dopuszczalnej metody pokrewnej) tak, aby wybrać tę, która najlepiej odzwierciedla wartość nieruchomości w danym momencie.
Dokumenty potrzebne do wyceny
Podstawowe dokumenty potrzebne do wyceny lokalu mieszkalnego (katalog wymaganych dokumentów ma charakter otwarty i jest uzależniony od przedmiotu, zakresu i celu na jaki sporządzana jest wycena nieruchomości).

RYNEK PIERWOTNY
- Przedwstępna umowa kupna-sprzedaży zawarta z deweloperem lub spółdzielnią.
- Dokumentacja techniczna: projekt architektoniczno-budowlany + projekt techniczny z opisem technicznym standardu wykonania budynku.
- Prospekt informacyjny (do uzyskania od dewelopera).
- Pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie (jeśli dotyczy).
- Aktualny odpis z księgi wieczystej lub numer KW działek, na których realizowana jest inwestycja.
- Wypis z ewidencji gruntów i budynków.
- Wyrys z mapy ewidencyjnej.
- Rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu (jeśli dostępny).
- Kosztorys robót wykończeniowych (jeśli dotyczy).
RYNEK WTÓRNY
- Aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu bądź jej numer.
- Akt notarialny lub inny dokument mówiący o posiadanych prawach do lokalu (np. orzeczenie sądu).
- Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące własności lokalu.
- Aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków dla działki na której znajduje się lokal.
- Wyrys z mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej.
- Rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu (jeśli jest dostępny).
- Inne posiadane dokumenty (np. zawarte umowy przedwstępne, przydział lokalu itp.).
- Dokumentacja techniczna (zwykle do wglądu RzM w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej).


SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU MIESZKALNEGO
- Aktualny odpis z księgi wieczystej bądź jej numer (jeżeli została założona).
- Akt notarialny lub inny dokument mówiący o posiadanych prawach do lokalu (np. orzeczenie sądu).
- Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące własności lokalu.
- Aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków dla działki na której znajduje się lokal.
- Wyrys z mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej.
- Rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu (jeśli jest dostępny).
- Inne posiadane dokumenty (np. zawarte umowy przedwstępne, przydział lokalu itp.).
- Dokumentacja techniczna (zwykle do wglądu RzM w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej).
Proces wyceny lokali mieszkalnych
Standardowy proces wyceny mieszkań w Brzegu i okolicach trwa około 5 dni roboczych i zaczyna się w dniu wykonania oględzin i przekazania niezbędnych dokumentów.
Można również skorzystać z przyspieszenia wyceny za dodatkową opłatą (szczegóły ustalane indywidualnie).
Proces rozpoczyna się od kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu omówienia szczegółów i przesłania niezbędnych dokumentów. Następnie ustalany jest termin oględzin, po którym następuje dokładne sprawdzenie m.in. stanu technicznego i standardu wykończenia mieszkania oraz bliższego i dalszego otoczenia nieruchomości i jego wpływu na jej wartość.
Na koniec rzeczoznawca majątkowy sporządza operat szacunkowy, który można odebrać osobiście lub wysyłany jest do klienta na wskazany adres.
